Беріть на заміткуСтатті

Чим небезпечна манія здорового харчування і як її розпізнати

Мода на корисне харчування принесла людям не тільки користь, але і шкоду. Звичайно, в бажанні бути здоровим немає нічого поганого, але іноді воно стає нав’язливим і переростає в серйозний психічний розлад — орторексії (патологічне прагнення їсти тільки правильну їжу). Розповідаємо, як розпізнати й запобігти хворобі.

5 ознак орторексії

Орторексія завжди підкрадається непомітно. Спочатку людина просто виключає з раціону деякі продукти — все виглядає цілком безневинно. Але з часом список “неправильної” їжі все більше зростає, і кінець кінцем бажання їсти лише “чисту” їжу набуває характеру одержимості. Орторексія видає себе рядом характерних ознак

Жорстко обмежена дієта

Орторексик вибирає їжу лише за єдиним критерієм — корисності, а смакові переваги приносяться в жертву “здоров’ю”. Меню складається на кілька днів вперед. Найчастіше людина слідує якійсь системі харчування — наприклад, веганство або сироїдіння.

Дихотомізм

Орторексики мислить крайнощами: їжа ділиться на правильну і неправильну, без відтінків і півтонів. Правильну їжу потрібно вживати у великих кількостях, а неправильну не можна їсти ні за яких умов.

Фокус на харчуванні

Людина приділяє багато часу роздумам про своє харчування — ця тема стає пріоритетною в її житті й замінює всі інші.

Ритуали

Орторексики завжди ретельно миють продукти й довго їх готують, побоюючись торкатися руками до сирої їжі. Їсть строго по годинах і тільки вдома, лише те, що було куплено у перевірених виробників. Перфекціонізм проявляється і при подачі й сервіруванні страв: людина їсть тільки з екологічно чистого посуду і готує їжу в “правильних” каструлях. Через це вона перестає ходити в гості, ресторани й стає все більш замкнутою.

Залежність від дієти

Якщо орторексик порушує дієту, він відчуває почуття провини. І навпаки: якщо вдається дотримуватися дієти, самооцінка людини підвищується — орторексик відчуває свою перевагу над іншими людьми.

Чим небезпечна манія здорового харчування

До орторексії не можна ставитися легковажно. Харчовий розлад таїть в собі масу небезпек:

Погіршення здоров’я

Через обмежений раціон в організмі людини спостерігається дефіцит вітамінів, мікроелементів та інших біологічно важливих речовин. Це призводить до фізичного виснаження, зниження ваги, загострення і розвитку різних захворювань.

Депресія

Жорсткі обмеження в харчуванні, самобичування і відсутність радості від їжі погано позначаються на психологічному здоров’ї людини. Смачна їжа — це джерело гормонів задоволення і спосіб боротьби зі стресом.

Звуження кола спілкування

Оскільки орторексик виключає з кола спілкування тих, хто не поділяє його інтересів, він стає замкнутим — у важких випадках людина навіть розриває зв’язки з родиною та іншими близькими людьми.

Щоб не потрапити в пастку орторексії, пам’ятайте, що все добре в міру: не можна доводити організм до фізичного і нервового виснаження. Не робіть з правильного харчування культ — їжа повинна не тільки бути корисною, але і приносити вам радість і задоволення.

Читайте також: Ідеальний десерт: Обробка та приготування грибів

1 Зірка2 Зірки3 Зірки4 Зірки5 Зірок (Поки оцінок немає)
Loading...
Показати більше
Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Close